Zjawiska wiążące się z prawami autorskimi i uczciwą konkurencją

Współcześnie bardzo często podejmowana jest tematyka praw autorskich i ich ochrony. Mówi się o tym wiele właśnie dzisiaj w pierwszje kolejności ze względu na ogromną popularność Internetu. Większość osób obecnie zdaje sobie sprawę z tego, co łączy prawa autorskie i Internet właśnie. Chodzi przede wszystkim o bardzo łatwy dostęp do różnorodnej własności intelektualnej, czyli do utworów w rozmaitym znaczeniu tego określenia.

znak copyright

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo pasującym przykładem jest tu muzyka. W Internecie na dzień dzisiejszy istnieją znaczne zasoby utworów muzycznych do bezpłatnego, lecz nielegalnego pobrania. Ściągając utwory muzyczne z sieci łamie się prawa autorskie, dokonując praktycznie zwykłej kradzieży. Z kolei tak łatwy i powszechny dostęp do tego typu utworów powoduje, że coraz mniejsza liczba osób kupuje oryginalne płyty, z powodu czego cierpią muzycy. Wyszukując w Internecie przykładowe hasło „ochrona praw” można dowiedzieć się więcej w kwestii procederu łamania praw autorskich, również w kwestii muzyki.

muzyczne prawa autorskie

Autor: ▲ARTwear.ch▼
Źródło: http://www.flickr.com

Zjawisko nieuczciwej konkurencji

Pomiędzy posiadaczami rozmaitych przedsiębiorstw i marek nieustannie toczy się zażarta bitwa o klienta. Na chwilę obecną walka ta jest znacznie bardziej nasilona z uwagi na wielką konkurencję właściwie w każdej branży. Właściciele marek próbują wypromować je na rynku, czasami po trupach. Ogromną wartością jest efektywne przywiązanie odbiorcy do produktu, choć trzeba mieć na uwadze, że następnie trzeba tego klienta zatrzymać. Tak więc działania marketingowe w tym względzie powinny być długofalowe. Jednak zszlkie opisane czynniki powodują także efekty patologiczne. Zwalczanie konkurencji staje się coraz bardziej palącym problemem.

Czynności związane z wprowadzeniem marki na rynek

Zanim jednak będzie można mówić o konkurowaniu, jak również o prawach autorskich, niezbędne jest wypracowanie własnej marki. Proces ten wbrew pozorom nie jest łatwy, wymaga bowiem załatwienia wielu spraw formalnych. W takim przypadku należy więc uzbroić się w cierpliwość i chodzić do stosownych urzędów. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „koszt rejestracji znaku towarowego” można dowiedzieć się więcej na temat uzyskiwania i legalizowania swojej marki.