Zepsuta pralka? To nie jest kłopot!

O tym, że pralka ma kłopoty z wypuszczaniem wody, dowiadujemy się na ogół w trakcie bądź pod koniec prania. Z tego powodu dysfunkcja nie jest tak łatwa do zdiagnozowania, jak może się zdawać.
Gros współczesnych pralek komunikuje źródło kłopotu, wyświetlając szyfr błędu na panelu sterującym bądź migając właściwą ilość razy diodami.

call center

Źródło: pixabay.com
Tabele kodów błędu dla poszczególnych pralek odkryjemy w necie. Nie zawsze jednak posiadamy dostęp do netu, dlatego gdy zdarzy się, iż po sfinalizowanym praniu ubrania są zwilgotniałe, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że powodem jest niedrożny odpływ albo zablokowana pompa. Pralka nie weszła w tryb odwirowywania. Jest w taki sposób, albowiem pralki posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające wirowanie, jeżeli w bębnie zostaje zanadto wiele wody. Do naprawy przystępujemy wpierw umiejscawiając filtr do pralki. Zawsze będzie on w dole pralki, pod bębnem. Do spodu bębna przymocowany będzie gruby przewód odpływowy, który wiedzie do filtra. Ów natomiast połączony jest z pompą, jaka wypycha wodę na zewnątrz . W pralkach pakowanych od przodu filtr znajduje się blisko podłogi, pod drzwiami, po lewej stronie. Czasami, szczególnie w pralkach ładowanych odgórnie, będzie ukryty z boku. Ażeby się do niego dostać, powinniśmy ściągnąć panel maskujący. Nie należy nic wykręcać, wystarcza podważyć mocowania i zdecydowanym ruchem ściągnąć plastikową maskownicę – tutaj o wymianie łożyska w pralce.
perspektywa - firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

W poniektórych modelach filtr do pralki osłonięty jest krągłą pokrywką przywodzącą na myśl wlew paliwa w aucie. Wystarczy ją po prostu otworzyć. Filtr posiada specyficzny kształt pokrętła. Wykręca go się ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek czasomierza, innymi słowy kręcąc w lewo – filmik o filtrach do pralek.

Pamiętaj jednakże, by przedtem ręcznie wylać wodę z bębna – tyle, ile się uda, w przeciwnym wypadku wszystko wypłynie prosto na posadzkę. Jeżeli z kolei konieczna okaże się wymiana łożyska w pralce, wtenczas pozostaje zatelefonować po speca.