Właściciel pisząc regulacje dla swojego e-sklepu, musi zaznajomić się z aktualnymi przepisami

Sklepy sieciowe robią się coraz popularniejsze jako miejsce dokonywania zakupów, stanowiąc alternatywę i konkurencję dla typowego handlu. Decyduje o tym przede wszystkim funkcjonalność. Mimo tego zarówno konsumenci, jak i właściciele sklepów internetowych narzekają na pewne niedogodności charakterystyczne dla transakcji elektronicznej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Kupujący pragnęliby być lepiej obsługiwani przez dobrze poinformowanych doradców infolinii. Brakuje im dokładnych opisów produktów i rzetelnych fotografii. Pragnęliby także unikania przykrych zdarzeń powiązanych ze zwrotem lub reklamacją towaru. Z drugiej strony sprzedawcy skarżą się na kontrahentów nadużywających swoich praw, na przykład rezerwujących artykuły, których nie chcą potem odebrać.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj naklejki 3D podobne materiały – one również są warte zainteresowania.

W ostatnim czasie wyjątkowo trudnym procederem, zwłaszcza dla niedużych sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy błędnie napisali instrukcję sklepu (prawo w zakupach internetowych). Niektórzy radcy prawni lub instytucje wyrażające ochotę obrony praw klientów, znajdują błędne zapisy i składają doniesienie o o przekroczeniu uprawnień. W takim momencie sprzedawcy szukają różnych rozwiązań, usiłując na przykład ukrywać instrukcję sklepu przed wyszukiwarkami lub w ogóle nie wywieszając go na stronie i przedkładając go dopiero na wyraźne życzenie przyszłego konsumenta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że właściciel sklepu musi posiadać regulamin placówki i wykładać go do wglądu kontrahentom. Według zapisów aktu prawnego sporządzony przez usługodawcę regulamin, musi zawierać rodzaje i zakres świadczonych usług, warunki wykonywania tych usług, wymagania techniczne oraz zakaz dostarczania treści bezprawnych, wymogi podpisywania i odstąpienia od umów oraz proces postępowania reklamacyjnego. Niemniej jednak napisanie prawidłowego regulaminu sklepu, sprawia przedsiębiorcom wiele trudności. W sytuacjach wątpliwych warto skorzystać z doradztwa kancelarii prawnej. Zamierzając skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć szkicowy regulamin e-sklepu.