Wibrometr także wibrograf – czym konkretnie się odróżniają i jakie konkretnie mają zadania?

Nasz dzisiejszy temat, czyli wibrometr, to przyrząd, który ma za zadanie robić dokładne pomiary informacji, związanych z ciałami drgającymi. Pokazuje on je za pomocą tak nazywanego „urządzenia wskazówkowego”, z którym tworzy jedność.

aparaty

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

Po takim opisie zapewne pierwsze co widzicie w głowie, to jakieś ogromne urządzenie, które to robi pomiary na przykład jakiegoś niespokojnego wulkanu, wypluwając ze swojego wnętrza paski papieru wraz z narysowanymi falami drgań. Otóż ten konkretny opis pasuje, jednak do urządzenia, które to nazywamy „wibrografem”.
Wibrograf oraz wibrometr jest to jak można zauważyć po przeczytaniu naszego wstępu urządzenia przeznaczone do pomiaru drgań. Posiadają one jednak parę rzeczy, które to je odróżniają, wśród nich znajdziemy przede wszystkim to, iż posiadają różne rozmiary. Wibrograf to zazwyczaj dosyć spory sprzęt, który to „wypluwa” z siebie dane w postaci wykresów (bądź ukazuje je na monitorze), podczas gdy wibrometr to dość nieduże urządzenie – istnieje możliwość by nawet i powiedzieć, iż jest to urządzenie typu kieszonkowego, które to mamy możliwość wziąć ze sobą tak właściwie w każde miejsce. Taki ręczny miernik wibracji i drgań, jest idealny do takiego typu rzeczy jak choćby diagnostyka – dzięki temu, iż jest to sprzęt całkowicie elektryczny i o małych rozmiarach, nadaje się do dosyć konkretnej roboty, a możność jego naładowania jest jeszcze dodatkowym bonusem do jego przydatności. Warto dodać, że pomijając standardowym wibrometrem istnieje też wibrometr typu laserowego – najbardziej ogromnym jednakże zaskoczeniem jest wibrometr na androida.

Jest to tak naprawdę zwyczajna aplikacja, która pozwala na zmierzenie drgań, choć oczywiście nie jest aż tak efektywna co tradycyjny podręczny sprzęt tego typu.