W jaki sposób funkcjonują kserokopiarki? Jakie elementy są najważniejsze? O czym trzeba pamiętać?

Kserokopiarka to urządzenie, jakie zapewnia zrobienie kopii dokumentów oraz dwuwymiarowych elementów grafiki. Pierwszym producentem była firma Xerox, a pierwszą z udanych kopii dokumentu dokonano w 1938 roku. W naszym kraju te urządzenia weszły na rynek dopiero w latach siedemdziesiątych, ale dzisiaj ciężko sobie wyobrazić by można było obejść się bez tego sprzętu.

ksero

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dziś już kserokopiarki są czymś normalnym, jest też cała masa punktów, w których można oddać je do naprawy, jak serwis serwis slican kserokopiarek Wrocław – Extratel. Najważniejszym elementem kopiarki jest metalowy wałek, czyli bęben, jaki pokrywany jest warstewką związków selenu, lecz również krzemu amorficznego lub organicznego fotoprzewodnika. Związki tego typu posiadają właściwości fotoelektryczne, co sprawia, iż w ciemności stają się izolatorami prądu elektrycznego. Wtedy można zauważyć, iż światło produkuje w nich nośniki prądu elektrycznego.

Jest tak, gdyż warstwa związków przewodzi w konkretnych miejscach prąd elektryczny. Następnie bęben obraca się oraz przechodzi przez następne etapy formowania się obrazu. Elektryzowanie polega na tym, że w pobliżu górnej części bębna umieszczona jest elektroda, jaka elektryzuje bęben. Później dochodzi do naświetlenia, w czasie którego naelektryzowana część bębna przesuwa się ponad miejsce, a tam wytwarza się obraz skopiowanego dokumentu. W miejscach, gdzie padnie światło zachodzi wewnętrzne zjawisko fotoelektryczne, sprawia, iż substancja znajdująca się na bębnie zamienia się w przewodnik prądu elektrycznego.

ksero

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Właśnie w takich miejscach bęben przestaje być już naelektryzowany.

Skopiowany obraz danego elementu może być tworzony dzięki układowi optycznemu kopiarki, lecz w nowej generacji typach skopiowany przedmiot może być naświetlony, natomiast obraz przemieniany jest na postać cyfrową, jaka po obróbce praz przekształceniu w komputerze kserokopiarki sama wytwarza światło, jaka naświetla bęben. Zależnie od tego, jakiego typu posiadamy kserokopiarkę powinniśmy niestety liczyć się z awariami. Na szczęście są punkty, przykładowo serwis panasonic Wrocław, w jakich można naprawić każdy sprzęt powyższej firmy – sprawdź szczegóły. Dlatego czasem warto kupić takie artykuły, co do których mamy pewność, iż będziemy mogli je przywrócić do stanu używalności w razie jakby się zepsuły. Z pewnością przedłuży to żywotność tego typu sprzętu.