Trójwymiarowa rewolucja – główne atuty skanowania oraz druku 3D

Drukarki oraz skanery 3D to początek rewolucji, która dała możliwość zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego uprzednio na komputerze albo stworzenie trójwymiarowego obiektu w oparciu o zeskanowany element. Nad techniką pracowano już w latach osiemdziesiątych, potem zaczęto z niej korzystać w wojsku oraz branży projektowej, natomiast w niedługim czasie może zastąpić zwyczajną drukarkę w każdym domu. Jakie walory odróżnia wydruk i skanowanie 3D?

Zacznijmy od pierwszego rozwiązania, czyli wydruku 3D. Po pierwsze, daje on nowe możliwości, także normalnym użytkownikom, którzy mogą w zaciszu swojego domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swej budowie przedmioty. Oprócz tego wydruk 3D może zaoferować drukowanie z dokładnością do 0,014 mm, a wszystko jest zależne od użytej technologii, dzięki której drukowany obiekt powstaje warstwa po warstwie z odpowiednich tworzyw.

Jeśli na ten temat masz zapytania, to poznaj więcej informacji na publikowane zagadnienie, klikając tu – informacje będą z pewnością atrakcyjne.

Bezsprzeczną zaletą jest możliwość jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębowe, spersonalizowane plomby, kości, zrekonstruowanie twarzy – to już nie fantastyka, ale prawdziwe życie. Nie można też zapomnieć o lekkim ażurowym gipsie zrobionym tym sposobem, który jest nie tylko lżejszy niż tradycyjny, lecz i bardziej efektywny w swoim działaniu. Przykładów jest dużo, trzeba dalej podążać na przód, bowiem dobro pacjenta bezustannie musi zajmować pierwsze miejsce.

Poza tym tego typu wydruk ma ważne zastosowanie w tworzeniu prototypów. Firma, zanim wypuści określony wyrób na rynek, może wykonać próbne obiekty, skontrolować czy wszystko działa poprawnie, by wybrać ten najlepszy. Jeżeli z kolei chodzi o skanowanie 3D, ma ono równie szerokie przeznaczenie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz wielu innych. Umożliwia przeniesienie kształtu trójwymiarowego obiektu do komputera i zrobienie jego wersji cyfrowej, co – nie da się ukryć – zdecydowanie przyspiesza proces projektowania. Nawet najbardziej skomplikowane formy nie zrobią żadnego kłopotu, jako że obiekt skanowany jest z olbrzymią precyzją.

Dobrze jest podążać za duchem czasu oraz stosować nowe technologie, zwłaszcza, jeśli mają służyć większemu dobru. Najistotniejszy jest rozwój i dopracowywanie technologii, aby każdy w przypadku takiej potrzeby miał okazję wykorzystać jego możliwości.