Prowadząc działalność, musisz działać według określonych reguł, nie zapomnij o wymaganych dokumentach i składkach!

Bez wątpienia każdy przedsiębiorca przyzna, że prowadzenie własnej działalności to nie przelewki i łączy się to z ogromną odpowiedzialnością. Co dzień należy dopilnować tak różnych rzeczy oraz czynności, musi się myśleć o obowiązujących terminach, składkach i zobowiązaniach odnośnie kontrahentów. Zaniechanie obowiązków mogłoby mieć wyjątkowo nieprzyjemne skutki, więc lepiej o nich nie zapominać!

wysoki biurowec

Autor: Sten Dueland
Źródło: http://www.flickr.com

Czy wiesz, jak wypisać fakturę vat? (pomocny artykuł: jak wypisać fakturę VAT)Niektóre transakcje związane ze sprzedażą towarów czy pełnieniem usługi wymagają sporządzenia faktury vat. W dzisiejszych czasach takie prace nie sprawiają już żadnych problemów, ponieważ wypełnia się je z pomocą specjalnych programów komputerowych i cała trudność polega na wprowadzeniu odpowiednich cyfr we wskazane rubryki w tabelkach. Mimo wszystko trzeba wiedzieć, jakie ważne szczegóły muszą znajdować się w takim dokumencie. Faktura vat musi uwzględniać rodzaj sprzedaży lub usługi, datę, dane osobowe usługodawcy i klienta, jak również cenę jednostkową, stawkę Vat oraz wartości z vatem i bez podatku. Nie zapomnij zapłacić składki zus – to bardzo istotne. Niezbędne wskazówki: cenabiznesu.pl/-skladki-zus-w-przypadku-poczatkujacych-przedsiebiorcowie składek zusowskich. Składka zus oraz jej wartość bywają zależne od charakteru działalności. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową, powinien odprowadzić składki za samego siebie, jeśli jednak zatrudnia kolejne osoby, jako pracodawca musi opłacić składki również za pracowników (sprawdź: Media IT). Składka musi zostać opłacana w wyznaczonym terminie, jeżeli pracodawca tego nie dopilnuje, pojawią się zaległości, które są powiększane o dodatkowe odsetki.

akcesoria biurowe

Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com

Zalegasz ze składkami ale nie masz pojęcia, ile zapłacić?
Z myślą o użytkownikach, którzy zalegają z opłaceniem składek, ZUS przygotował specjalną aplikację na stronie internetowej. Ma ona postać kalkulatora, który pozwala łatwo oraz szybko obliczyć wysokość zaległości wraz z odsetkami za czas opóźnienia. Na stronie sieciowej Zus, można wyszukać wiele przydatnych informacji, jak choćby tabele z wyszczególnionymi wartościami składek lub różne dokumenty oraz deklaracje do wydrukowania oraz wypełnienia, przez co do spotkania z pracownikami urzędu można przygotować się w domu.