Parę wskazówek odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby dobrze działały, trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki poniższym wskazówkom można by zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż możesz zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeśli komputer jest na stałe przyłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer serwis komputerowy gdynia przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich statusem.
Przedstawiony zostanie także końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale trzeba bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe i antyszpiegowskie, trzeba czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,