Najlepsze do pracy są najnowocześniejsze rozwiązania. Czy słyszałeś o dyskach ssd? Jeśli nie, warto nadrobić te zaległości

Dyski ssd, czyli solid-state drive sącoraz popularniejsze. Miano to noszą nośniki pamięci masowej zaprojektowane w oparciu o pamięć flash, które gwarantujązrobienie wielu zadań jeszcze bardziej wydajnie, niż na przykład tradycyjne dyski optyczne lub magnetyczne. W przypadku możliwości serwerowych te urządzenia są tym bardziej przydatne, gdy użytkownik trzyma pliki na serwerze, do jakich bardzo często utrzymuje dostęp.

dysk ssd

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

zdarza się tak w sytuacjiznacznych baz danych z indeksami w pamięci czy charakteryzującej się dużą wydajnością pamięci masowej. Dyski ssd zapewniają dostęp do danych szybciej, niż tradycyjne napędy. Oznacza to że takie powszechneniedogodności, jak opóźnienia, czas rozruchu systemu oraz czas przetwarzania aplikacji są zauważalnie mniej czasochłonne. Dzięki temu strony hostowane na serwerach używające ssd mogą się cieszyć lepiej widoczną pozycją w rankingach wyszukiwania, wyższy jest teżwskaźnik konwersji. tradycyjne dyski zbudowane są z użyciem ruchomych mechanizmów, zaś dane są zapisywane i przetwarzane elektromagnetycznie.

W dyskach ssd zasada jest inna, używane są bowiem obwody scalone do ciągłego, elektronicznego osadzania danych w pamięci flash. Gwarantuje to, iż dzięki użyciu w dyskach ssd tylkostatycznychelementów, odznaczają się one większą odpornością na zniszczenia. Które to mogą powstać, przykładowo w przypadku wstrząsów w czasiedziałania. Najnowsze typy dysków ssd obiecują jeszcze większą szybkość i niezawodność, a równocześnie optymalną wydajność do kierowania dużymi przeciążeniami roboczymi (dyski ssd do komórek). Dzięki temu strony internetowe wczytują sięw krótszym czasie.

dysk SSD

Autor: Cognoscenti*
Źródło: http://www.flickr.com

W najnowocześniejszych dyskach dane są lepiej chronione, przez kilka punktów kontrolnych, a oddzielne obszary pamięci w pełni chronią przed utratą czy uszkodzeniem plików. Dobrym rozwiązaniem są też wbudowane kondensatory, które są w stanie zagwarantować rezerwę mocy, by w razie awarii zasilania pozwolić urządzeniu zakończenie aktualnych procesów roboczych. Dzięki temu dysk ssd wygrywa na „wielu frontach” stając się bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu firm. Nie znasz dysków ssd? Najwyższy czas to zmienić, a przekonasz się, jak wiele zyskasz!