Kilka słów na temat materiału PEEK
Dla większości osób wydaje się być znajomy, lecz zwykle tylko z nazwy, która często jest tematem rozmów. Niestety, nie wszyscy mają wiedzę na temat jego codziennego zastosowania i roli w rynku przemysłowym.

Źródło: Wawel Service
Najczęściej wiadomo tylko tyle, iż jest on nader odporny na wszelakie reakcje substancji chemicznych.

Źródło: http://www.flickr.com
Tematem głównym jest oczywiście materiał PEEK – materiał peek. Występuje on w wielu barwach, a każdy z nich odznacza się innymi właściwościami. Bardzo często definiuje się go jako materiał o roli zaawansowanej w zakresie mechanicznym, jak również odznacza się odpornością cieplną, w związku z czym nie ma on – co może być swego rodzaju zaskoczeniem – jakichkolwiek zamienników w konstrukcjach mechanicznych. Materiał PEEK może być jednak z powodzeniem sterylizowany z użyciem wodnej pary, a także choćby promieniowania gamma. Ponadto, spełnia on wszelakie wymagania mające związek z kontaktem z żywnością, ustalone przez zarządzenia europejskie i północnoamerykańskie. Stosowany może być także w farmaceutycznym przemyśle i laboratoriach. Jest również wysoce odporny na ścierania oraz posiada bardzo niski współczynnik tarcia. Używa się go również – o czym wcześniej wspomniano – w przemyśle, między innymi do produkcji kół zębatych oraz pierścieni.
Materiał PEEK można podzielić na różnorodne barwy – czarny, niezwykle twardy i sztywny, jak również i odporny na uderzenia, szary – stosowany jest w pracach, gdzie temperatura sięga ponad 150 st. C, a nawet i kolor antracyt, mający zdolność do przewodzenia ciepła.
Materiał PEEK może także występować w kolorze białym, który jest wypełniony drobinkami ceramicznymi i odróżnia się niezwykle wysoką stabilnością wymiarową. Produkty wytworzone z niego z powodzeniem są lżejsze o połowę, a także bardziej odporne na uderzenia.
Dyskusja wyłączona.