Karty zbliżeniowe jako karty bezdotykowe, plastikowe przypominające wyglądem kartę płatniczą, z zamontowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i antenką.

Kontrola dostępu to system polegający na instalowaniu odpowiednich urządzeń lub oprogramowania oraz wdrożeniu procedur organizacyjnych, mających na celu identyfikację podmiotu. Kontrola dostępu ma zastosowanie przede wszystkim wśród wielkich korporacji, których podwładni pracują w biurowcach i kampusach. Niejednokrotnie układy te używa się do zabezpieczeń ppojedynczych pomieszczeń, takich jak magazyny czy serwerownie. O uznaniu tej procedury uwierzytelniania świadczy fakt wprowadzenia jej na imprezach masowych, wyciągach narciarskich, a też na odpłatnych parkingach. Kontrola dostępu jest to najlepsze rozwiązanie, przy każdych drzwiach instalowany jest czytnik – kontroler który został zaprogramowany do obsługi wprowadzonych kart, czytnik – kontroler nie jest powiązany żadną siecią z innymi czytnikami w budynku lecz działa samodzielnie.

karty zbliżeniowe w torebce

Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com
Każdorazowa operacja wprowadzenia lub usunięcia karty do pamięci kontrolera kontroli dostępu wymusza wizyty serwisanta lub osoby będącej administratorem układu, jeśli w budynku jest mnóstwo przejść objętych kontrolą dostępności lub występuje stała cyrkulacja osób uprawnionych takie rozwiązanie jest uciążliwe i nie efektywne. Struktury autonomiczne nie umożliwiają również stałego monitorowania przejść i np. przekazywania ile osób i jakie osoby są w budynku lub danej strefie niezwykle często kontrolery autonomiczne nie rejestrują w pamięci użycia karty zbliżeniowej więc nie da się wyciągnąć z pamięci kto wchodził do wybranych lokali. U niektórych z rozwiązań jest możliwe ustawienie harmonogramów czasowych dostępności dla każdej z kart osób uprawnionych (np. zakazanie wejścia w dni wolne). Kontrolowanie dostępu autonomicznego zasilana jest z zasilacza sieciowego lub: pozostałe wiadomości baterii. Więcej: .

Instalowane są również kontrolery wbudowane w mechanizm klamki (spotykane niejednokrotnie w systemach hotelowych). Ważną zaletą układów autonomicznych (i jedyną) jest fakt, że nie wymagają zrobienia instalacji przewodzącej pomiędzy kontrolerami kontroli dostępu a centralą. Kontrola dostępu realizowana jako system autonomiczny może być traktowana jako elektroniczna wersja typowego klucza mechanicznego. Wszelakie metody identyfikacji potrzebują odpowiednich urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Dobrym wyjściem jest podłączenie wszystkich detali systemu w sieć, robiąc oparty na informatyce układ zabezpieczeń.

Karty zbliżeniowe czyli odmiennie karty bezdotykowe to plastikowe karty elektroniczne przypominające fizycznie kartę płatniczą, z zamontowanym niewielkim mikroprocesorem, pamięcią i anteną. Odczyt danych z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez konieczności wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika pobudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty.

Układ ten odpowiednio moduluje sygnał wysyłany przez cewkę karty, który jest pobierany przez czytnik i prawidłowo interpretowany. Typowe karty funkcjonują na odległość od paru do kilkunastu centymetrów. Są karty z swoim zasilaniem, co pozwala na powiększenie zasięgu do kilku metrów.

Sprawdź również: