Jakie z rozwiązań będą bardziej odpowiednie dla amatorów robienia zdjęć, porządny aparat kompaktowy czy cyfrowa lustrzanka.

Pośród wielbicieli fotografii bez przerwy się toczy spór, co wybrać, czy jedną z lustrzanek czy dobrego kompakta. Za lustrzanką bez wątpienia będzie przemawiać jakość fotografii, w rękach doświadczonej osoby wychodzą one naprawdę dobre.

xperia

Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz bez wątpienia wadą lustrzanek są koszty związane z ich zakupem. Nie wystarczy bowiem zakup samego aparatu, lecz niezbędny będzie również oddzielny obiektyw, przykładowo taki jak pentax 18-135, czy nawet parę tych obiektywów na różne okoliczności. Nawet przy najtańszym zestawie wszystko to wyjdzie nawet w okolicach kilku tysięcy złotych, a to już jest dużo. Z kolei zaawansowane kompakty, takie jak na przykład panasonic lumix dmc-fz8, wszystko będą miały zintegrowane w jednej obudowie, a cena ich będzie dużo przystępniejsza. Dzięki temu, że najczęściej posiadają także mocnyzoom, to można robić nimi fotografie w bardzo różnych warunkach.
panasonic lumix dmc-fz8

Autor: Ericsson User Experience Lab
Źródło: http://www.flickr.com
sprzęt

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku zawodowych fotografów raczej zwyciężą lustrzanki, bo dają one też zupełnie inne możliwości niż najlepsze nawetkompakty. Jednak wśród amatorów kompakty będą chyba jednak bardziej praktyczne, zwłaszcza jeżeli się wybierze jakiś model spośród najlepszych. Na pewno do takich się zalicza panasonic lumix dmc-fz28, jaki jest jedną z najbardziej udanych konstrukcji w swojej klasie. Bardzo ciekawie prezentuje się także inny model tej firmy, to znaczy panasonic gf1- zajrzyj.

W praktyce nie jest to ani kompakt ani lustrzanka, gdyż nie mając żadnego lustra ma jednocześnie wymienialne obiektywy. Aparat ten szybko zyskał popularność pośród klientów i jest obecnie często wybierany.