Jaki oddziaływanie ma Internet na nasze codzienne życie

Obecnie coraz to większa część sprzedaży dokonuje się w internecie. To bardzo wygodny sposób na kupowanie. Do tego stopnia że znana sieć hipermarketów uruchomiła sprzedaż internetową swych produktów spożywczych z dowozem pod drzwi klientów. Innym systemem na handel w internecie to portale aukcyjne. Ogólnie ten typ sprzedaży zwie się e-comerce. Wziętość tego kanału dystrybucji wymogła przemiany w przepisach prawa regulujące ten specyficzny typ biznesu. Komfort to nie jedyna właściwość tego rodzaju sprawunków.

zakupy online

Autor: Highways England
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną jest brak możliwości dotknięcia kupowanego przedmiotu. Niby drobiazg, ale ma duże znaczenie. W klasycznym sklepie możemy przymierzyć i dokładnie obejrzeć kupowany obiekt. Kupując w internecie poniekąd nabywamy „kota w worku”, a szczegółowiej kupujemy zobrazowanie obiektu W jakim stopniu odpowiada on faktyczności przekonujemy się kiedy przychodzi paczka. Mając to na uwadze w przepisach handlowych pojawił się zapis pozwalający na zwrot towaru bez podania przyczyny – przenieś mnie do źródła. W Polskim prawie na zmianę decyzji mamy aż dwa tygodnie od momentu otrzymania paczki, to istotne określenie, termin ten bowiem zapewnia nam w rzeczywistości parę dni więcej na zastanowienie po zrealizowaniu zakupu (czas konieczny na przekazanie przesyłki). Jest to też jeden ze sposobów na ograniczenie machlojek. Nie opłaca się kombinować gdy z góry wiemy iż klient może oddać towar. Nierzetelny zbywca naraża się zatem na ponadplanowe koszta, a jest to tylko jedno z zabezpieczeń. Na ogół naraża się na negatywne opinie, a te w sieci internetowej niezwykle szybko się szerzą i bardzo trudno jest taką złą opinię naprawić.

internet

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna sieć internetowa to nie tylko dobre rzeczy. Tak jak wszystkie wymysły i ów może zostać wykorzystany do rzeczy nienależytych, stąd korzystać z internetu trzeba z rozwagą. Nawet zdawałoby się niewinny wpis na portalu społecznościowym może być początkiem skomplikowanego oszustwa. Klasycznym przykładem może być wpis pt. zabawa w słoneczko zakończona ciążą – czytaj. Wścibski internauta wchodzi na stronę która próbuje wymusić aktywację drogiej usługi sms-owej. Szczęściem to jedynie margines. Jednak wpływ internetu na nowoczesny świat jest ogromny. Przykładowo internet wpłynął na zaistnienie nowych sposobów na reklamę tj. programy afiliacyjne – dobrze zajrzeć.