Jak zostać świetnym informatykiem?

Ażeby odpowiedzieć na pytanie, jak być świetnym komputerowcem, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, co to za jeden – ten komputerowiec?
To człowiek dla jakiego pojęcia takie jak dla przykładu konfigurator PC nie stanowią sekretu.

Żak pragnący znaleźć zatrudnienie i karierę w tym, co zazwyczaj nazywa się specjalizacją IT, stanie przed trudnym zadaniem nie wyłącznie stąd, iż musi nauczyć się nieprostych rzeczy, lecz przede wszystkim dlatego, iż wyzwaniem jest sprostać nieklarownym, chaotycznym, sprzecznym wewnętrznie oczekiwaniom przemysłu IT. Stąd by sobie z tym poradzić, warto posiadać nie jedynie wiedzę fachową, którą – w zasadzie – zapewnia uczelnia, lecz też orientować się, czym faktycznie są projekty elektroniczne IT, w jakich przyjdzie nam wykonywać pracę.
Rugged USB 3.0 marki LaCie

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Jedynie ten, kto chce być naukowcem lub wynalazcą, projektować innowacyjne systemy operacyjne, tworzyć nowe języki – niech postara się zostać programistą. To można świetnie realizować na informatyce na wydziałach matematyki. Drudzy niech postarają się być fachowcami IT, na jakich jest duże zapotrzebowanie. Co muszą umieć fachowcy IT? Tak faktycznie konieczne są im dwa typy umiejętności: te czysto technologiczne a także szersze, obejmujące jak największy zakres inżynierii oprogramowania. Z punktu spostrzegania potrzeb przemysłu IT, to są różne typy wiedzy, inne umiejętności, tak jak w budowlance potrzebni są architekci, inżynierowie przeróżnych kategorii, technicy i robotnicy.

Niestety, nadal mnóstwo kierunków studiów nazbyt skupia się na szczegółach technicznych. Aby na to zaradzić, trzeba inżynierię oprogramowania poznawać samodzielnie, szkoleniach komercyjnych.