Jak sprzęty chronione są przed zbyt wysokim napięciem elektrycznym? Czego używa się do ochrony sieci wysokiego napięcia przed wyładowaniami?

prąd jest bardzo pomocnym typem energii. To dzięki niemu działa wiele urządzeń. Natomiast tak jak duża i pomocna jest jego moc, tak samo może niekiedy wymykać spod kontroli.

świetny artykuł

Autor: Microsiervos Geek Crew
Źródło: http://www.flickr.com
warystory

Autor: Josep Bracons
Źródło: http://www.flickr.com
Wtedy musimy radzić sobie z przepięciami. Jednak urządzenia są robione w taki sposób, aby takie sytuacje nie stanowiły zagrożenia.
W sprzętach elektrycznych montowane są warystory. Są one takim zabezpieczeniem gdy mamy do czynienia z za wysokim napięciem elektrycznym. Dzięki nim, w momencie gdy takiej energii jest za dużo i mogłaby ona uszkodzić sprzęt, taki warystor jest takim bezpiecznikiem. Dzięki temu sporo sprzętów domowych nie ulega awarii w skutek zmiany zasilania.
Potężną dawką energii elektrycznej są także gromy. Tutaj natomiast mamy do czynienia z niemożliwą do okiełznania siłą tego typu wyładowań.

Czy uważasz, że w sieci jest za mało godnych polecenia postów? Jeżeli chcesz wejść na istotnie użyteczny portal, to zalecamy tę stronę (https://manima.pl/pl/products/rowery-i-pojazdy/pojazdy-elektryczne-auta-dla-dzieci/motor-na-akumulator-skuter-elektryczny-dla-dzieci-vespa-gts-300-niebieski-17084).

Z tej przyczyny właśnie na przykład linie wysokiego napięcia posiadają ograniczniki przepięć, na tej stronie szybko uzyskasz podpowiedź czyli odgromniki. Jednak na skutek tego, że są to urządzenia dosyć kosztowne, to zakłada się je tylko w miejscach raczej strategicznych. Chodzi przykładowo o transformatory. Takim rodzajem ogranicznika przepięć jest typ odcinający, jaki na pewno doskonale poradzi sobie z wyładowaniem pioruna. Ma on dość prostą budowę jak też jest niezawodnym urządzeniem. Z kolei jakąś wadą może być negatywny wpływ warunków atmosferycznych na taki sprzęt.

Iskiernik, to znaczy ta najważniejsza z części takiego odgromnika, nie jest z zachowaniem szczelności zamknięta, co powoduje znacznie szybsze zużycie. Co na pewno nie jest wskazane.