Jak przebiega ścieżka edukacyjno-zawodowa prawników?

Zawód prawnika cieszy się szacunkiem. Ta grupa zawodowa uważana jest za elitarną. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak wygląda droga do tego zawodu? „Prawnik” to określenie raczej ogólnikowe. Odnosi się do każdej osoby, która ukończyła studia prawnicze. Edukacja na uczelni wyższej pochłania pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo słynie z tego, że jest kierunkiem dość wymagającym. Studenci muszą szczegółowo zapoznać się z licznymi przepisami z różnorodnych gałęzi prawa. () Co więcej ważne jest opanowanie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć umiejętność stosowania poznanych norm prawa w odniesieniu do konkretnych sytuacji, spraw. Podczas edukacji przyszli eksperci w zakresie prawa uczą się przede wszystkim prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego plany studiów przewidują wykłady z procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej.

Absolwent studiów z zakresu prawa ma do wyboru kilka opcji.

Interesujący tekst? Jeśli tak myślisz, kliknij bez wahania ten odnośnik, gdyż w witrynie odpady spożywcze, którą tutaj znajdziesz, także jest coś wartościowego!

Po pierwsze może zdecydować się na określoną aplikację, czyli okres przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po studiach prawniczych aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po zdaniu testu wstępnego, a prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się po pozytywnym przejściu egzaminu zawodowego, kończącego. Warto zauważyć, że aplikacja mniej więcej trwa trzy lata. Aplikanci biorą udział w zajęciach teoretycznych oraz, co ważne, zdobywają doświadczenie w określonej kancelarii, pod okien patrona, czyli eksperta, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla szukających rady: więcej.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz z reguły, po ukończeniu aplikacji, otwiera swoją kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces, na który trzeba poświęcić od 8 do 10 lat. Droga zawodowa jest więc trudna, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania prestiżowego i uznawanego za elitarny zawodu zaufania publicznego.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,