Jak kiedyś kowal tworzył przedmioty z metalu, a jak dzisiaj radzimy sobie z identycznym przedsięwzięciem

Kiedyś wytwarzanie przedmiotów powszedniego użytku zajmowało wiele czasu. Wszystko dlatego, że większość prac wykonywano manualnie i na lokalną skalę. To zdanie można także odnieść do rzeczy projektowanych, a potem wytwarzanych przez kowali. Ich profesja bywa łączona przede wszystkim z podkowami, lecz ten rzemieślnik tworzył mnóstwo innych przedmiotów, nierzadko również tych miniaturowych.

druk 3d
Kowal musiał cechować się zarówno energicznością oraz ( aleklima klimatyzator zewnętrzny cena ) kreatywnością, jak i siłą fizyczną. Dość spore znaczenie miała też odporność na wysokie temperatury, gdyż trzeba było caluśki dzień, nawet w trakcie skwaru, stać przy rozgrzanym piecu i z całej siły walić w metal położony na kowadle. Tak czy inaczej, konkretny przedmiot powstawał bez użycia maszyn, a wspominany wyżej robotnik po całym dniu morderczej pracy marzył chyba jedynie o kalorycznej kolacji i śnie aż do białego rana.

W poprzednim ustępie położyliśmy akcent na trud pracy, którą był zmuszony wykonać człowiek. Dzisiaj dużo się zmieniło i dłonie kowala zastąpiły wysokiej klasy maszyny wspomagane przez aplikacje komputerowe. Zmieniła się również sama technika wytwarzania rzeczy z metalu – innowacyjnym i coraz bardziej znanym sposobem jest drukowanie techniką 3D. Dzięki niej jesteśmy w stanie produkować nawet detale, które w końcu muszą być wykonane niezwykle starannie.

Drukarka 3d do metalu może wytworzyć każdy przedmiot, który wcześniej został zaprojektowany w specjalnej aplikacji – Drukarki 3D. W czasie procesu drukowania używa się małych cząsteczek metalu, które maszyna nakłada warstwami. To jednakże dopiero początek – gotowe wyroby

druk 3d

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

należy jeszcze poddać właściwej obróbce, aby można było nimi handlować. Tak czy owak, taki system na pewno będzie doskonalony, więc w w najbliższej przyszłości możemy oczekiwać kolejnych zmian na lepsze. Wydaje się jednak, że trudno będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i kreatywność projektantów.

W końcu każda drukarka 3d do metalu, żeby bez zarzutu funkcjonować, musi być obsługiwana przez pracownika, który ukończył stosowne szkolenia albo już wcześniej nabył doświadczenie. I identycznie jak w osiemnastowiecznej kuźni, tak i w nowoczesnym ośrodku naukowym przyda się duży zapał do pracy oraz otwartość na niebanalne pomysły.