Jak dobrać obiektyw, jaki będzie najbardziej odpowiedni? Na co zwracać uwagę? Co jest najważniejsze?

Zdecydowanie dzisiaj zakup aparatu nie jest kłopotem, więc wielu amatorów, którzy pragną robić coraz lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Lecz w tego typu sytuacji dość często pojawia się problem, jakiego typu obiektyw nabyć?

aparat cyfrowy

Autor: Lito Dela Casa
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej poważny kłopot jest wtedy, jak wymagamy, aby nasza lustrzanka jednocześnie posiadała zoom, który będzie jak teleobiektyw, a także będzie posiadała funkcję makro, czyli dokładnie jak to było w kompakcie. Tak prosto nie jest, gdyż do lustrzanek wymagany jest cały zestaw obiektywów, które dałyby radę spełnić nasze wymagania. Wśród tego wyboru nie jest tak łatwo się połapać, szczególnie iż każdy z producentów posiada odmienne rodzaje mocowania – . Niekiedy znaczy to, że nie tylko metoda zamocowania obiektywu do korpusu się rożni, ale też mechanizm automatycznego określania ostrości. Na początku więc zobaczmy specyfikację aparatu, jakiego rodzaju posiada typ mocowania.
aparaty
Z pewnością godne polecenia są modele sigma 17-50mm F2.8 – zobacz ten link. Kolejna sprawa, z jakiej trzeba zdawać sobie sprawę jest taka, że takie same obiektywy zainstalowane w aparacie analogowym i cyfrowym oferują różne obrazy. Bierze się to z tego, że produkcja matryc światłoczułych stosowanych w lustrzankach cyfrowych o gabarytach klatki filmu trzydzieści pięć milimetrów jest dość kosztowna, tak więc producenci wykonują je bardziej małe. Różnorakie aparaty mają różnorodną specyfikację, tak więc jest to niezwykle istotne, ażeby o tym wiedzieć. W zależności też od tego, Jakiego typu obiektyw wybierzemy sprawdzi się on w konkretnych rodzajach zdjęć.

Mamy więc modele szerokokątne, czyli takie, jakie używa się do fotografii wnętrz oraz krajobrazów lub obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 mm. w fotografii reporterskiej. Co więcej są profesjonalne teleobiektywy, najbardziej właściwe do fotografii sportowej, jak i superteleobiektywy, które pasują do fotografii sportowej i przyrodniczej. Co jednak równie istotne, zawsze nabywamy obiektywy w najlepszych sklepach, a jak obiektywy Sigma to Szczecin jest najlepszym miejscem. Najważniejszy jest szeroki wybór, ale także dobre doradztwo i pomoc w razie kłopotów.