Jak ćwiczyć umiejętności uczniów na jęz. polskim w podstawówce?

Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami we wszystkich szkołach, jest ciągłe obmyślanie interesujących ćwiczeń, dzięki którym uczniowie będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę. Niniejsze ćwiczenia niezbędne są na każdym przedmiocie, wymaga ich również język polski. Szkoła podstawowa to początkowy etap nauki. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć chłonięcia wiedzy, więc dobrze jest się odpowiednio postarać, by każde dziecko z zaciekawieniem realizowało przekazane mu zadania. Ćwiczyć powinno się każdą sprawność, począwszy od pisania.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsi uczniowie rozpoczynają od szlaczków i literek, im dalej – tym trudniejsze wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie koniec, musimy wiedzieć jak pisać poprawnie, a więc bez robienia błędów – . Aby poznać reguły interpunkcji, ortografii lub gramatyki można np. zadać uczniom interesujące ćwiczenia redakcyjne. W zależności od ich wieku to np.

Czy ta tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę pozycjonowanie strony, która odnosi się do omawianej sprawy, więc na pewno też Cię zainteresuje!

opis ulubionego zwierzęcia czy dokończenie opowiadania czytanego przez nauczyciela. Obok pisania stoi czytanie – na początku przydadzą się niedługie czytanki słowno-obrazkowe, aby nie męczyć kilkuletniego malucha. Razem z rozwojem umiejętności można wprowadzać coraz bardziej wymagające czytanki, jak również próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj należy podkreślić, że dzieci lepiej przyswajają tekst, gdy czytają go po cichu, zatem to dobre zadanie domowe, gdzie uczeń może być skupiony i nic nie będzie mu przeszkadzać. Ważne są też ćwiczenia językowe oraz rozpoznawanie poszczególnych części mowy. Mogą to być interesujące kolorowanki, uzupełnianki albo nawet ćwiczenia w sieci, gdyż obecnie coraz więcej szkół prowadzi lekcje w salach komputerowych, by je

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

urozmaicić.

Dzieci w szkole muszą poza tym czytać lektury, chociaż nie każdy uczeń ma ku temu chęci. Aby wzmocnić jego motywację można np. poprosić o ułożenie innego zakończenia opowieści bądź wypełnienie quizu w celu skontrolowania, co uczniowie pamiętają z książki. Niniejsze ćwiczenia to doskonały pomysł na zorganizowanie interesujących lekcji języka polskiego. Nauczyciele mają dużo pracy, lecz są usatysfakcjonowani, gdy ich uczniowie z chęcią przychodzą na zajęcia i czekają na nowe wyzwania, które pobudzają ich myślenie i kreatywność. W poszukiwaniu pomysłów warto korzystać z zasobów internetu.