Ile zarabiają w naszym kraju tacy fachowcy jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarobić naprawdę dużo. Ich przeciętna wypłata może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika ze stworzonego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie wiele uwarunkowań, od których zależna jest ostateczna wielkość wynagrodzeń. Przykładowo programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 złotych brutto, natomiast taki, który prowadzi swoją firmę na zasadzie B2B: 12000 zł netto. Jakiego rodzaju technologie są aktualnie najbardziej korzystne finansowo – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 000 zł) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy pracy niezwykle atrakcyjną alternatywą od dużej ilości lat jest j. Java (obecnie średnio jest to 11000 zł brutto w wypadku umowy o pracę oraz trochę więcej niż 14000 złotych netto w przypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 000 złotych, React od 9 do 14 tys., Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 000 złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista pobiera inne kwoty w wypadku postaci współpracy, tzn. pobiera trochę mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego zarobki odróżniają się od poziomu zaawansowania. W obu przypadkach odmienność wynosi kilka tys. zł na miesiąc. Jeżeli chodzi o to, jak zacząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są niezwykle potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety nadal ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że obecnie panuje ogólne przekonanie, jako by nauka stojak plakatowy była ciężka i długotrwała.

To fakt, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na takim stanowisku, jednak osoby zainteresowane mogą skorzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez przeróżne portale internetowe. W czasie takiego bootcampu przygotowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,