Czy opłaca się zainwestować w odkurzacz centralny? Czy to dobre rozwiązanie? Jakie to pociąga za sobą koszty?

Mimo, że odkurzacz centralny jest kosztowny oraz aby dobrze działał należy zastosować specjalną instalację, to jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż klasyczny model – głównie z powodu, że nie wznieca ani kurzu, ani nie robi hałasu. Sama jego instalacja w istniejącym budynku nie jest nazbyt trudna. Warto zainteresować się tym zagadnieniem.

Trzeba powiedzieć, że choć odkurzacze centralne posiadają wiele plusów, to nie są zbyt popularne w naszym kraju. Z pewnością wynika to z przyzwyczajeń oraz używania tradycyjnych rozwiązań, jak również braku wiedzy na ten temat. Dobrze jest więc skupić się tylko na faktach, jakie mogą pokazać, czy opłaca się wydać pieniądze na takie rozwiązanie. Koszt założenia samej instalacji nie jest zbyt przystępny dla przeciętnego człowieka, jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego też opłaca się o tym pomyśleć. Na początek na samo zamontowanie rur oraz wykonanie gniazd trzeba zapłacić mniej więcej 1000 złotych. Następny koszt to wyposażenie instalacji w szufelkę automatyczną i miękki wąż kuchenny. To koszt trochę większy, bo około 2000 złotych.

Odkurzacze DOMAN

Źródło: http://www.doman.com.pl/

Trzeba rzecz jasna wspomnieć o samym urządzeniu, jakim jest jednostka centralna, za to zapłacimy mniej więcej 3000 złotych. Odkurzacze tego typu są natomiast bardzo tanie w eksploatacji, a stosowane tam pojemniki na zabrudzenia lub worki, jakie trzeba opróżnić raz na kilka miesięcy, to koszty kilkudziesięciu złotych rocznie. To również niesamowicie czyste rozwiązanie, bo jeden zabieg w dalszej eksploatacji takiego odkurzacza to wyniesienie pełnego worka na śmietnik. Trzeba to zrobić jedynie trzy razy w ciągu roku. Odnośnie hasła emitowanego przez tego typu urządzenia możemy śmiało stwierdzić, iż nie jest on duży. Urządzenie centralne wytwarza hałas, który porównać można do zwykłego odkurzacza, jednak jest ona przecież umieszczona w pomieszczeniu technicznym, jakie jest w kotłowni albo piwnicy.

Dlatego też jedyne co będziemy słyszeć, to świst rury zasysającej kurz i brud. Samą instalację możemy wykonać również w istniejącym budynku zamieszkałym i z pewnością nie musimy w tym celu wyburzać ścian. Zakres prac obejmuje jedynie wykucie niewielkich otworów w stropie na rury (zobacz polerowanie stali nierdzewnej kraków) i poprowadzenie ich instalacji. Dobrze jest przy tym wybrać właściwy model, jak odkurzacz centralny Beam – tutaj.