Czy budowa domu to opłacalny plan?

Podejmując decyzję o usamodzielnieniu się musimy zatroszczyć się o własne lokum. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może okazać się budowa domu. Koszty, w zależności od zlokalizowania, bywają niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od firmy deweloperskiej, więc jest to interesująca opcja.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Nie da się precyzyjnie wyliczyć kosztów budowy domu, dlatego, że istnieje zbyt wiele zmiennych, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które bardzo często bywają trudne do obliczenia.
Nie wliczamy też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, bo w tym aspekcie ceny uzależnione są od miejsca, które nas interesuje.
Wszelkie koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy.

Czy masz zamiar przestudiować przedstawiany wątek trochę bardziej? Zobacz więc ten odsyłacz – więcej w witrynie (https://lokum-deweloper.pl/lokale-uslugowe/). Te informacje też okażą się użyteczne.

Pierwsza – tzw. stan zerowy, elementami którego są wszystkie prace ziemne, fundamenty, ściany zlokalizowane w podziemiu, a także stropy pod linią gruntu oraz schody i izolacje. Druga grupa to stan surowy otwarty, w skład którego zaliczają się ściany nośne, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwi. Czwartym, najbardziej kosztownym elementem budowy domu są prace związane z wykończeniem nieruchomości. Są to wszelakie instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Budowa domu

Autor: Freddy

Trzeba jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy czy mieszkania (), część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).
Sporym uproszczeniem są gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już oszacowane koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zainteresować się gotowymi projektami między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena nabycia gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony dom.

Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie ponosimy w naszym życiu, warto wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, jednakże nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. Tym samym pozwoli zachować dużą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na opłacenie indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Niezależnie od tego, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, musimy pamiętać o minusach, z których często najbardziej istotnym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby zamieszkać w wygodnym miejscu często trzeba zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od dewelopera (), który nabywając większy grunt ma okazję zmniejszenia kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszelkich prac i załatwienie najważniejszych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przeanalizować wszystkie za i przeciw i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,