Chmura obliczeniowa jako możliwość na sprawniejsze korzystanie z programów

Nowoczesna technologia to dzisiaj niezbędny czynnik rozwoju wielu społeczności. To tendencja, która rozwija przedsiębiorstwa, kraje i wiele pozostałych podmiotów. Technologia jest już właściwie w każdym miejscu, choć co zrozumiałe są kraje, gdzie jest to już etap mocniej zaawansowany (przykładowo Japonia) albo raczej w powijakach (na przykład, niektóre kraje afrykańskie). Nasz kraj plasuje się gdzieś pośrodku stawki.

schemat cloud computing

Autor: BasicGov
Źródło: http://www.flickr.com
Dotarło już do nas wiele rewolucyjnych technologicznych projektów, w ostatnich miesiącach szczególnie chmura obliczeniowa zasługuje na uwagę.

Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) jest związana z zagadnieniem wirtualizacji. Sam model jest historycznie związany z przetwarzaniem sieci, gdzie wiele różnych systemów może udostępniać usługi korzystając z oferowanych zasobów. Występuje jednakowoż znacząca różnica: w cloud computing dostajemy zasoby, które najlepiej odpowiadają wymaganiom usługobiorcy.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to sposób przetwarzania danych, który jest oparty na użytkowaniu usług, do jakich posiadamy dostęp dzięki usługodawcy. Odznacza się ogromną funkcjonalnością, jako usługa ofiarująca nam wartość dodaną.

Stale istotna wydaje się być wiedza z przeróżnych specjalizacji. Wtedy aktualny wpis (https://firetms.com/pl/blog/noty-obciazeniowe/) przyda się każdemu. By ją posiąść, powinniśmy przeczytać tekst pod tym linkiem.

Oferuje nam to dane oprogramowanie, a także konieczna infrastruktura. Tego typu rozwiązanie ma wielki plus, gdyż eliminuje konieczność wykupienia licencji albo instalowania oprogramowania. Rozliczenie jest za to niezwykle nieskomplikowane: konsument zwyczajnie płaci za określoną usługę, za jej użytkowanie. Znaczy to, iż zamiast płacić za oprogramowanie, płaci jakby abonament i dzięki temu korzysta z dobrodziejstw zaktualizowanej wersji programu – czytaj więcej o cloud computing.

napis cloud computing

Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w takim wypadku tworzona jest umowa? Jest właściwie zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, nie pod określony podmiot, posiada po prostu pakiet rozwiązań, z których można korzystać.

Jak to działa? Zasada działania wydaje się prosta. Pełny ciężar świadczenia usług IT (czyli danych, mocy obliczeniowej czy oprogramowania) zostaje przeniesiony na serwer. To dzięki temu jest możliwość ciągłego dostępu do niezbędnych danych przez różne komputery. To znaczy, że bezpieczeństwo nie jest zależne od tego, co się stanie z konkretnym komputerem klienckim, natomiast szybkość procesów pochodzi z mocy obliczeniowej serwera. To naprawdę mało skomplikowane, musimy się tylko zalogować z obojętnie jakiego komputera z dostępem do sieci internetowej i już można korzystać z możliwości chmury obliczeniowej. Jak widać, to naprawdę proste, a jednocześnie jakie korzyści uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu (cennik).