Automatyka – przemysłowe zastosowanie

Postęp technologiczny jest bez wątpienia procesem, który wiele dobrego darował ludziom. Istnieją jednakże badacze, którzy podkreślają ciemne strony. Nie odpowiada im to, że np. w procesach produkcja element ludzki przestaje być niezbędny.

Urządzenie zarządzające energią Salus 091RF

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media

Automatyka przemysłowa narodziła się na początku XX wieku. Pionierską seryjną wytwórnię pojazdów osobowych zastartował potężny amerykański bogacz, Henry Ford. Współcześnie sporo fabryk woli postawić w sali głównej nowoczesne maszyny, niż zatrudnić więcej personelu. W wielu obszarach gospodarki nie pracuje już masa drobnych robotników, a niewielka kadra fachowców, moderujących całość i obsługujących komputery.

Można się z tymi narzekaczami nie zgadzać, gdyż nie można zastopować procesów automatyzacji. To nieunikniona kwestia. Oprócz tego należy spojrzeć na atuty tej techniki. Automatyczne zabezpieczenia przeciwpożarowe uchroniły już miliony ludzi przed koszmarną śmiercią w płomieniach.

strona główna - ww.afg.poznan.pl

Źródło: http://www.afg.poznan.pl/

Egzemplifikacji takich zabezpieczeń jest wiele. Należy tu opisać zautomatyzowane sterowanie bramami ognioodpornymi, które zamykają się w razie pojawienia się pożaru, by nie przechodził do kolejnych pomieszczeń. Człowiek wiele zawdzięcza także wykrywaczom dymu, które automatycznie uruchamiają natryski przeciwpożarowe w miejscach, w których pojawia się pożarowy (zobacz system płyt magnezowych mercor w naszej ofercie) dym.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

A to właśnie on jest gorszy, niż sam żar, szczególnie w zakładach produkcyjnych, w których składuje się masy trujących budulców. Ich pożar może przywołać groźne toksyny, mogące uśmiercić człowieka niemal natychmiast. Każdy większy hangar fabryczny lub skład muszą być zaopatrzone w klapy dymowe, które w przypadku pojawienia się płomieni otwierają się automatycznie, by wydmuchać toksyny na zewnątrz budowli. Systemy odcięć ogniowych tutaj:

Na koniec artykuły mała ciekawostka, powiązana z automatyzacją. Niedawno w stolicy Dolnego Śląska skonstruowano jeden z najwyższych budynków w kraju – Sky Tower. Wieżowiec ten został wyposażony w automatycznie zwierające się okna w czasie dużego wiatru i deszczu. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed stratami w postaci rozbitych szyb, gdyż wiatr na wysokości powyżej 200 metrów umie dąć z wielką prędkością.